PROJEDEN DAİRE SATIN ALMA

TOPRAKTAN DAİRE ALINIR MI?

Topraktan daire almak konusu maalesef kişilerin alım gücüne en uygun ve yine alım gücünün yettiği en iyi daireyi en iyi fiyata alma isteği ile doğru orantılıdır. Mesela elinizdeki birikim 100.000 TL sizin daire almayı istediğiniz muhitteki daire fiyatları 150.000TL bütçenizi de fazla zorlamadan yapmak istediğiniz yatırım için topraktan daire alımı devreye giriyor henüz proje aşamasında olduğu ve ortada tamamlanmış bir inşaat olmadığı için talepte az olacağı için topraktan daire satmak isteyen müteahhitlerin projeyi cazip hale getirmek için projeyi normal bedelin altında verme böylelikle müteahhittin finansman sağlaması daire almak isteyen kişinin de uyguna daire alma isteği birleştiğinde arz talep karşılığı bulmuş her iki tarafta ihtiyaçlarına karşılık bulmuş olur.

Burada dikkat edilmesi gereken konu topraktan daire alacak kişinin gerekli araştırmaları yaparak riski en aza indirmesi gerekmektedir. Çünkü yüksek kazancın olduğu her yerde yüksek risk vardır. Yatırımı yapacak kişilerin müteahhitleri gerekli şekilde araştırması daha önce tamamlamış olduğu projeleri ziyaret ederek kullanılan malzeme kalitesi ve daire alanların memnuniyetini araştırıp topraktan aldıkları daire için geniş ve ayrıntılı bir sözleşme yapmaları en doğru karardır.

TOPRAKTAN DAİRE ALIRKEN SÖZLEŞME NASIL OLMALI?

Yapılan sözleşmede dairenin teslim tarihi, dairede kullanılacak malzeme kalitesi ve türleri, fayanslar, kapılar, pencereler vb. her bir ürün ayrı ayrı sözleşmede bulunmalıdır. Ayrıca Müteahhitten alınan dairenin teslim tarihi belirlenip teslim tarihinde teslim edilmeyen her bir süre için cezai işlem uygulama şartı bulunmalı, müteahhitten projenin tamamlanacağına dair teminat mektubu istenmelidir ki müteahhittin işi yarım bırakıp kaçsa bile o teminat ile inşaatınız tamamlansın ve sorun yaşamadan ve hak kaybına uğramadan dairenize sahip olabilesiniz.

DAİRE SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Öncelikle nasıl bir daire istediğimizi, ihtiyaçlarımızı belirleyeceğiz. Belirlediğimiz ihtiyaçlara karşılık veren ve bizim için avantajları en yüksek olan daireleri tercih etmeliyiz. Alacağımız gayrimenkulün ilk olarak swot analizini yapmalıyız. Swot analizi yapının size stratejik olarak önemini ve ileride size ve yatırımınıza kazandıracağı değerler topluluğunu göz önünde bulundurmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca sahip olmayı düşündüğünüz yapının durumuna göre bir araştırma yapmanızda özellikle fayda vardır. Mesela eski yapı yani kat mülkiyeti ve kat ittifakı olmayan bir yapıdan daire alacak iseniz öncelik ile alacak olduğunuz dairenin arsa üzerindeki hissesini göz önünde bulundurmanız ve diğer maliklerin durumunu göz önünde bulundurmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Bu konuda asıl hayati önem taşıyan kesinlikle dikkat etmeniz gereken ilk konu alacağınız dairenin m2 si değil yeni imar durumundaki metrekaresidir. Konuyu biraz açacak olur isek alacağınız dairenin bulunduğu bina 5 kat ve her katta 1 daire var dairelerin büyüklükleri 150m2 ve binanızı tüm ortaklar toplanıp yıkıp yeniden yapmaya karar verdiniz, binanızı yıktıktan sonra yenilemek için başvurduğunuzda binanız yeni imar durumuna göre yapılacaktır ve bu konuda bilgiye gayrimenkulünüzün bulunduğu belediyenin imar bölümünden ulaşabilirsiniz. yeni imar durumunda size düşecek daire 150 m2 den 50 m2 ye düşebilir bu konuda bir uzmandan yardım almanız sizin için sağlıklı bir karar olacaktır.

Alacağınız daire eğer yeni yapı ise önce yapı müteahhidinin daha önce tamamlamış olduğu binaları görerek karar verebilir ayrıca yapının bulunduğu belediyenin imar bölümünden ilgili mühendis ile görüşüp yapının mimari durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Binanızın iskana elverişli olup olmadığı kat mülkiyeti yada kat ittifakının bulunup bulunmadığı konusunda bilgiye buradan da ulaşabilirsiniz. Kredi kullanmak isteyen kişiler için bankalar kat irtifak tapusunu zorunlu kılmaktadır.

MAKETTEN,PROJEDEN DAİRE NASIL SATIN ALINIR?

Maketten daire satın almak aslında hayal satın almak gibidir. Müteahhit firmanın çok iyi araştırılması gerekir. Ancak proje ve firma gerçekten hoşunuza gittiyse son derece karlı bir yatırım olabilmektedir. Bunun için verilecek peşinata müteakip mutlaka ön satış vaadi sözleşmesi yapılmalıdır. Eğer gerçekten proje, imkanları, sosyal donatıları ve konum güzelse bu yatırımdan çok ciddi karlar elde edilebilir.