NE KADAR KAR EDERİM?

İSTANBUL’DA EN AVANTAJLI YATIRIM BÖLGELERİ NERELERDİR?

İstanbul’da son 15 yıldır hızlı bir şekilde gerek devlet eliyle gerek ise müteahhit firmalar tarafından kentsel dönüşüm projeleri hayata geçirilmektedir. Yatırım için prim yapabilecek bölgeler özellikle tercih edilmelidir. Peki bir yatırım neye göre prim yapar. Bunun ilk sırasında projenin konumu, toplu taşımaya, metroya ulaşımı, manzarası ve projenin karakteri başrol oynamaktadır. Kağıthane ve çevresi üretilen onlarca proje ile (metro çalışmaları ,üç katlı tünel projesi, deniz suyunun Sadabad’a getirilmesi, Çapa Hastanesi ve Bezm-i Alem Hastanesinin Kağıthane bölgesine gelmesi, yeni yapılan bağlantı yolları)yatırımcılara adeta göz kırpmaktadır.

İNŞAAT KREDİSİ NEDİR?

İnşaat kredisi; inşaat kredisi faaliyet alanı inşaat ve gayrimenkul olmayan kişi yada kurumlara inşaatlarını tamamlaması, yada kendi nam ve hesaplarına yine kendi adlarına kayıtlı arsa üzerine yapılan gayrimenkuller için kullandırılan kredi türüdür. Aynı zamanda konut kredisinde de olduğu gibi azami 120 ay taksitle kullanılan ve son zamanların en popüler kredisidir. Genelde bu krediyi kullandıran bankanın inisiyatifinde bulunmak ile birlikte kredi kullanılan inşaat yada arsasına ipotek koyularak kredinin kullanılması sağlanır.

Peki inşaat kredisi veren bankalar hangileri ? ülkemizde şuan arsa, tarla, ve inşaat kredisini Ziraat Bankası, Halk bankası, İş bankası, Vakıflar bankası ve Şekerbank vermektedir.

NOT: bazı bankalar faaliyet konusu gayrimenkul olan firmaların da bu krediden yararlanmasına olanak sağlamaktadır.

KİMLER İNŞAAT KREDİSİ KULLANABİLİR?

İnşaat kredisinden yararlanabilmek için daha öncede bahsettiğimiz gibi, kişi yada kurumların kendi nam ve hesaplarına arsa alması yada bulunan arsalara yine kendi nam ve hesaplarına bir inşaat yapması karşılığı ve bu yapının belediye sınırları içinde olması ve yapının %70 inin tamamlanmış ve geri kalan %30 unu da tamamlayabilecek durumda olması gerekmektedir. Ayrıca krediye müracaat eden kişinin krediyi kullanacağı banka ile ilişkileri kişiye krediyi kullanırken pozitif etkiler sağlayacaktır. Her kredi kullanımında olduğu gibi bankalar krediyi kullanan kişinin maddi gelirlerini görmek istemekte ve kredi notunuza göre değerlendirme yapmak ile birlikte teminat istemektedir. Şartları sağlayan müşterilerine 120 aya varan vadeler ile bu krediyi kullandırmaktadırlar.

İNŞAAT KREDİLERİ EN UYGUN KREDİLER MİDİR?

İnşaat kredilerinin sağlamış olduğu en büyük avantaj konut kredilerin de olduğu gibi uzun vadeli olmasıdır. Ülkemizde normal ihtiyaç kredilerinde uzun vade uygulaması en fazla 48 ay ile sınırlı olması ile birlikte yeni yeni 60 ay vadede uygulayan bankalar da vardır. Bu bağlamda baktığımızda inşaat kredisinin vadesinin 120 ay olması ödeme zorluğu çeken kişiler ihtiyaç kredisi için taksit tutarlarını 60 aya göre kullananlardan daha avantajlı hale gelmektedirler. Ayrıca ihtiyaç kredisi ve benzeri kredi faizleri konut ve inşaat kredilerinden yüksek olması inşaat kredilerini yine avantajlı hale getirmektedir. Dezavantajı ise yine her uzun vadeli kredide olduğu gibi yapılan inşaatın yada alınan arsanın üzerine koyulan ipotek işlemidir. Son zamanların en avantajlı ve rağbet gören kredisidir.

Not: İnşaat kredisi kullanmak isteyen kişilerin inşaatlarının ilgili idareden ruhsatını almış olması ve inşaat seviyesinin en az %70 ini tamamlamış olması gerekmektedir. Yine bazı bankalar inşaat kredisi kullanacak kişi ve kurumların faaliyet konusunun inşaat ve gayrimenkul olmaması zorunluluğu aramaktadır.