MİMARİ TASARIM

MİMARLIK

Mimarlık yapıya değer katmak olarak değerlendirilebilir. Mimarlığın bir çok kitapta birden çok tanımı yapılmıştır ancak biz Mimarlık kavramını belli bir bölge üzerinde o bölgenin sosyal değerlerini göz önüne alarak yaşanabilir en uygun alanlara dönüştürmek olarak tanımlıyoruz. Yamaç Yapı olarak Mimarlık kavramını tasarımla birleştiriyoruz. Bünyesinde bulunan farklı alanlarda deneyim sahipleri mimar arkadaşlarımız bir araya gelerek yenilikçi , modern ve yenilenebilir alanlar tasarlıyoruz. Kısaca YAMAÇ YAPI olarak; Şehrin en güzide noktalarında, sakinlerinin kaliteli bir hayat yaşayabilmeleri için en ince ayrıntısına kadar özel olarak tasarlanmış projeler tasarlıyor ve hayata geçiriyoruz.

MİMARİ TASARIMIN SÜRECİ

Mimarlarımız global ve özgür düşünce yapısıyla tasarımlarına başlarlar. Her bir projede öncelikli olarak proje alanın yerinde keşfi esas alınır. Keşif süresinde arazinin yapısı , üzerinde halihazır bulunan yapıların incelenmesi , bölgenin ulaşımı ve yaşayanların beklentileri titizlikle incelenir ve raporlanır. Mimari ekibimiz toplanan tüm bilgilerin ışığında arazinin proje çizimine uygunluğu araştırılır. Mimari ekibimiz tarafından proje için gerekli yönetmelikler ve proje evrakları ilgili birimlerden temin edilir. Yönetim başkanımız HAYDAR YAMAÇ öncülüğünde Mimari tasarım ve geliştirme toplantısı düzenlenir.

ADA BAZLI PROJE NEDİR?

Ada bazlı proje; riskli rezerv alanların yada ekonomik ömrünü tamamlamış olan binaların imar kanunlarına, insanların doğal ihtiyaçlarına uygun hale getirmek için yenilenmesi diyebiliriz.

Ülkemizde yaşanan depremler ve bulunmuş olduğu deprem kuşağından dolayı olabilecek depremler ve doğal afetlere hazırlıklı olabilmek amacı ile konut ve sosyal alanlarımızın yine ihtiyaçlarımıza en iyi şekilde cevap verebilecek şekilde tasarlanıp yenilenmesi. Burada dikkat edilmesi gereken binaların parsel bazlı değil ada bazlı yenilenmesidir. Biz YAMAÇ YAPI olarak ada bazlı kentsel dönüşümü desteklemekte parsel bazlı yerinde dönüşümün bu kanunun ruhuna ters olduğunu düşünmekteyiz parsel bazlı dönüşüm binanızın yıkılarak aynı şekilde imar kanunlarının izin verdiği ölçülerde tekrar yapılmasıdır ki bu sadece sizin ve ailenizin barınmasını sağlayıp sosyal ihtiyaçlarınıza cevap verememektedir. Ayrıca kentin çarpık kentleşmesinin aynı şekilde kalmasını sağlayabilmektedir.

YAMAÇ YAPI olarak ada bazlı projeleri Türk halkının hizmetine sunmak da ki amacımız halkımızın Avrupa standartlarında olduğu gibi, sadece barınma değil aynı zamanda sosyal ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak sosyal yaşam alanlarını en az onlar kadar önemsiyoruz ada bazlı projelerimiz; spor salonları, yüzme havuzları, hamamlar, saunalar, çocuk parkları, kapalı ve açık otoparklar, kat bahçeleri, yangın çıkış ve asansörleri, seyir terasları, temizlik ekipleri ve güvenlikli yapı ile yine aileniz için güvenli ve huzurlu bir yapıdan öte yaşam alanları sunması yönünden avantajlıdır.

Ada bazına katkıda bulunan parsel sahiplerinin avantajları da maddi ve manevi artmaktadır. Mesela parsel sahibi binasını kendisi yenilemek istediğinde maddi kazancı baz alır isek yenilemiş olduğu binada ki daire fiyatı 400.000TL lira ise ada bazlı projeye katılıp aldığı dairenin fiyatı yaklaşık 1.200.000 TL civarıdır yani 5 daire yapmış olduğunu düşünür ise binanın maddi değeri 400.000*5daire=2.000.000 TL etmektedir ve bunun içinde binasını yaparken katlanmış olduğu tüm maliyetleri düştüğümüzde bina değeri yaklaşık 1.000.000TL civarı olmaktadır ada bazlı proje de ise maliyete hiç katılmayıp sadece parsel hakkı ile katılıp almış olduğu 2,5 dairenin değeri 2,5daire*1.200.000TL=3.000.000TL etmektedir. Yine parsel bazda yapılan binada sadece barınma sağlanırken ada bazlı yapının ailenize sağlamış olduğu imkanlar; kapalı otoparklar, yüzme havuzları, çocuk parkları, bina yangın güvenlik sistemleri, seyir terasları temizlik ve güvenlik personelleri gibi daha birçok sosyal hakka kavuşmuş oluyorsunuz. Sizce bu maddi ve manevi kazanımlar az mı?

KALİTE NEDİR?

Hangi mal veya hizmet olursa olsun kalite ile müşteri iç içedir. Bir malın veya hizmetin kalitesi müşterilerinin beklentilerini, ihtiyaçlarını karşıladığı ölçüde kalitelidir. Ayrıca bir malın veya hizmetin kalitesi fiyatıyla da ölçülmemelidir. Örnek vermek gerekirse, çok pahalı ve lüks bir araba düşünelim. Ancak bu arabada eğer benim istediğim konfor yok ise bu araba benim kalite anlayışıma uymamaktadır. Özetle ürün kalitesinin müşterilerinin beklenti ve gereksinimlerinin her zaman odak noktasında olması ile mümkün olabilmektedir.

KAPALI OTOPARKIN FAYDALARI NELERDİR?

Günümüzde ailelerin en az bir tane arabası bulunmakta ve İstanbul’un yoğun trafiğini düşündüğümüzde bu araçları yollara park etmenin doğurduğu sıkıntıları düşündüğümüzde güvenlikli ve kapalı otoparkların önemini bir kez daha anlıyoruz. Aracımızı kapalı otoparkta park ederek kafamız rahat oluyor ve dış ortamdan aracımıza karşı gelebilecek her türlü olumsuzluğa karşı önlem almış bulunuyoruz. Ayrıca kar, dolu, yağmur gibi doğa olaylarından da aracımız etkilenmemiş olmaktadır.

İYİ BİR MÜTEAHHİT NASIL OLMALIDIR?

Ülkemiz, geçmişte maalesef insanları kandıran, bir daireyi birden çok kişiye satan, verdiği hiçbir sözü tutmayan, sözleşmeye sadık kalmayan işi teslim etmeden yarıda bırakıp giden müteahhitlik firmalarına şahit olmuştur. Ancak günümüzde çıkan yasa ve yönetmelikler ile bu saydığımız olaylar minimaliz edilmektedir. Ne var ki kötü örnek, örnek değildir. İyi bir müteahhit her şeyden önce dürüst olmalıdır. Yasa ve yönetmelikleri çok iyi bilip bunlara harfiyen tabii olmalıdır. Ayrıca iyi bir müteahhit çok iyi bir organizatördür. Ekibini çok iyi idare etmeli, üstlendiği izleri zamanında ve her şekilde kitabına uygun yaptırmalıdır.

MÜTAHHİTE NASIL GÜVENEBİLİRİZ?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki Türkiye bir hukuk devletidir. Yani her alanda olduğu gibi müteahhitle olan anlaşmalarımız da ve sözleşmelerimiz de herhangi bir anlaşmazlık veya uyuşmazlık durumlarında karar merci mahkemelerdir. Bunun haricinde müteahhit firma çok iyi ve detaylı araştırılmalı, daha önceden firmanın hayata geçirdiği projeler dikkatle incelenmelidir. Bunların hepsinin yerine geldiği takdirde müteahhit firmaya güvenmemek için ortada hiçbir sebep kalmamaktadır.

ADA BAZINDA KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNİN YAPIMI NE KADAR SÜRER?

ADA bütününde kentsel dönüşüm projelerinde eğer hali hazırdaki ada parsellerinde tapular mülk sahiplerinin elindeyse inşaat süresi tarihinden itibaren projenin büyüklüğüne göre ortalama 24-36 ay sürmektedir. Ancak parseller tapulu değilse bu sürenin başına tapu alınma sürelerini ilave etmek gerekir. Ve tabi ki bu süreler herhangi bir deprem, yangın, ülke genelinde savaş gibi mücbir sebepler gerçekleşmediği takdirde geçerli olmaktadır.