KENTSEL DÖNÜŞÜM

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN TÜRKİYE’YE KATKILARI NELERDİR?

Türkiye, bilindiği üzere bir çok fay hattının kesişim noktasında bulunan bir ülkedir.2007 deprem yönetmeliğinden önce yapılan binalarda statik, mukavemet açısından istenilen değerlerde ve güvende yapıların yapılmış olma ihtimali son derece düşük bir ihtimaldir. Ne olursa olsun inşa edilen tüm binaların mühendislik bilgileri elinden geçmesi günümüzde olmazsa olmazdır. Kentsel dönüşümle artık Türkiye’de depreme karşı statik açıdan son derece güvenli, mimari olarak çok daha modern binalar inşa edilmektedir. Ayrıca dönüşüme tabii olan binalarla birlikte ülke ekonomisi de ayakta tutulmaktadır. Ayrıca insanlarımız sosyal donatıları yüksek, daha konforlu yaşam alanlarında yaşamaktadır.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN MÜLK SAHİPLERİNE AVANTAJLARI NELERDİR?
 • Mülk sahipleri deprem açısından çok daha güvenli yapılarda yaşamlarını sürdürecektir.
 • Mülk sahipleri kentsel dönüşüm projelerindeki sosyal imkanları diledikleri gibi kullanabileceklerdir.
 • Ticari olarak düşünülünce mevcut dairesiyle yenilenen dairesi arasında %200 -%300’lere varan bir kar oranı elde edeceklerdir.
 • Devlet tarafından ve müteahhit firma tarafından yapılan kira yardımları ile herhangi bir zarara uğramayacaklardır.
 • Daha modern, daha lüks yapılara kavuşacaktır.
KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?
AVANTAJLARI:
 • Depreme karşı çok daha güvenli, korunaklı yaşam alanlarında yaşamak.
 • Sosyal donatıları daha geniş yaşam alanlarına sahip olmak.
 • Mimari olarak daha modern bir mimariye sahip olmak.
 • Ülke ekonomisinin canlı kalması.
 • Hayata geçirilen projelerde istihdamın artması.
 • Çarpık kentleşmenin ortadan kaybolmasına katkıda bulunması.
 • Kentlerin çok daha şık bir kimliğe bürünmesi.
DEZAVANTAJLARI:

Dezavantajları yok denecek kadar az olmakla beraber birkaç tanesi şöyledir:

 • Alt yapıların yetersiz kalması.
 • İlerleyen zamanlarda yeni projelendirmeler ile düzenlenmediği takdirde yolların yetersiz kalması.
KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNDE SES YALITIMININ ÖNEMİ NEDİR?

Günümüzde inşa edilen yapılarda yalıtım artık en önemli konulardan biri olmuştur. Bunun için ses, ısı ve su yalıtımı vardır. Kentsel dönüşüm kapsamındaki projelerde kat sayı ve daire adedi arttığından ses yalıtımı çok daha fazla öneme sahip olmuştur. İstenilen ses yalıtımının sağlanabilmesi için binanın dış cephesine mutlaka straforlu veya taş yünlü yalıtım malzemeleri, iç bölümler de ise oda sınırları arasında lifli poli elastik alçıları, duvarlara taş yönü ve keçe imalatı mutlak suretle yapılmalıdır.

YERİNDE DÖNÜŞÜM NEDİR?

Yerinde dönüşüm riskli binaların tespit edildiği bölgelerde mevcut binanın yıkılıp yerine deprem yönetmeliğine, deprem bölgelerinde yapılacak binalar hakkındaki yönetmeliğe ve diğer tüm kanun ve yönetmeliklerine uyarak bulunduğu konumda yeni yapılar inşa etmektir. Yerinde dönüşümde mülk sahiplerinin müteahhitle anlaşarak veya ihale usulü ile mevcut binalarının yenilenmesi ve daha güvenli, daha yeni yapılara kavuşmasıdır.

REZERV NEDİR?

Rezerv alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen ve üzerinde yeni yerleşim yerleri planlanan yapı alanlarıdır. Rezerv alanlarda bulunan riskli yapılar yıkılıp yerine deprem yönetmeliğine uygun yapılar yapılmaktadır. Ayrıca rezerv alanlarında riskli olmayan binalarda dilendiği takdirde yıkılabilir. Bu dönüşümde proje bütünlüğü esastır. Rezerv alanı olarak bölgeye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onay vermektedir. Bu alanlarda ki projeleri TOKİ’nin üstlenebildiği gibi özel müteahhitlik firmaları da üstlenebilir.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN MÜTEAHHİT AVANTAJLARI NELERDİR?

Müteahhitliğin ve müteahhit şirketlerinin tüm şirketlerde olduğu gibi bu konuda da birinci önem maddesi kardır. Yüklenici firmalar kentsel dönüşüm vesilesiyle yeni projeler hayata geçirmekte ve buna bağlı olarak hedeflenen kar oranları yakalamaya çalışmaktadır. Ayrıca depreme karşı güvenli ve modern binalar inşa ederek ülkeye, millete hizmet etmek müteahhit firmalarının sosyal sorumluluklarını yerine getirmiş olmaları sebebiyle kar oranından daha önemli bir yer tutmaktadır.

REZİDANS NEDİR?

Rezidans ; sosyal donatıları yüksek, güvenli, son teknolojiler ile inşa edilmiş, sakinlerinin her türlü sosyal ihtiyaçlarını bünyesinde barındıran, otopark, güvenlik ve lüks konfor içeren yaşam alanlarıdır. Rezidansların konut dairelerinden farkı çok daha güvenli, çok daha konforlu ve sosyal donatıların çok daha fazla olmasıdır. Tüm sosyal donatılarını içinde barındıran rezidanslarda insanlar artık sporlarını, sinema-müzik gibi eğlencelerini, havuz, sauna, hamam gibi faaliyetlerini rezidanslarından çıkmadan icra edebilmektedir.

ŞEHİR MERKEZLERİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANINDA SOSYAL AKTİVİTELER NASIL OLMALIDIR?
AİLECEK VAKİT GEÇİREBİLECEK PARK ALANLARI

Şehirlerin kalabalıklaştığı ,nüfusun arttığı bir zamanda insanların aileleriyle, komşularıyla doğa ve tabiat güzellikleriyle donatılarak huzurlu, güvenli vakit geçirebileceği çocuk parkları, oyun alanları, piknik alanları olmalıdır.

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ

İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak için ayrı ayrı yerlere gitmesi yerine ihtiyaçları karşılayacak iş yeri atölye ve dükkanların bir arada bulunacağı alışveriş merkezleri günlük hayatta hem işlerimizi hem de hayatımızı kolaylaştırarak insanlara zamandan da tasarruf etmeyi sağlayacaktır.

KÜLTÜR VE SANAT ATÖLYELERİ

Hayatımızda kültürlü insanların çoğalması daha eğitimli istiyorsak böyle salonlara ihtiyaç vardır. Kültür ve sanat yapan kişileri burada istihdam ederek onların halkla iç içe olması sağlanmalıdır. Halkımız kültür ve sanata ne kadar uzaksa halk dilinde argo kelimeler çoğalır .Bu sebeple halkımızın bu tür salonlarda, atölyelerde daha çok vakit geçirmesi sağlanmalıdır.

SPOR ALANLARI

Spor alanlarımıza ayıracağımız yer, bütçe ve zaman inanın boşa gitmeyecektir.7’den 70’e herkesin uğraşacağı bir spor dalı mutlaka olmalıdır. Örneğin; futbol-basketbol sahaları, yüzme havuzları, yürüyüş parkurları, bisiklet parkurları vb. daha çok örnek verebiliriz. Futbol-Basketbol ile gençlerimizin kas gelişimini, yüzme havuzlarına yönlendirerek bel-vücut gelişimini ve ağrılarını ve obeziteyi önlemiş olur, yürüyüş ve bisiklet parkurlarıyla insanların daha sağlıklı uzun yaşamasına destek verdiğimiz gibi trafik yoğunluğunu da azaltmış oluruz. Ayrıca ruhsal olumlu pozitif zindelik verir.